ערך דירה הוא היבט חשוב ביותר כאשר יש צורך למכור דירה, או לחלופין להעריך האם המחיר הנקוב מצדיק את הערך הממשי. הדבר נכון כאשר בוחרים דירה למגורים ולהשקעה באותה המידה, משום שבשני המקרים מדובר ביצירת נכס שעשוי להיות העיקרי והחשוב בחיים. אם כך, יש לשים לב למספר גורמים המהווים את גורמי ההערכה החשובים ביותר כאשר בודקים את הערך הפוטנציאלי של הדירה, עכשיו ובעתיד.

איכות הבניין – מעלית ותוספות נוספות

האם הבניין הוא בן 20 או 40 שנה? האם מותקנת בו מעלית? האם יש לובי גדול, האם הותקן אינטרקום ויש חניה פרטית לדיירים? מאפיינים אלה תורמים רבות לאיכות החיים ומשפיעים על ערך הדירה. גם אם הדירה עצמה משופצת קומפלט ונראית יפהפייה מבפנים, אך נמצאת בבניין רעוע – הערך שלה יורד באופן ממשי ויש להיות מוכנים לכך.

שיפוץ

יחד עם זאת, דירה במצב רע מאוד, גם אם תימצא בבניין חדש יחסית, לא תהיה אטרקטיבית במיוחד. לא תמיד ניתן להציל את המצב באמצעות שכבת צבע טרי, אך יש דברים חשובים שיכולים להעלות את ערך הדירה: אמבטיה חדשה ומאובזרת, מטבח עם קרמיקה יפה ועם מבנה ארונות מודרני, מערכת אוורור בשירותים, תשתית מחודשת, מספיק נקודות חשמל. דברים קטנים בשיפוץ הנכון מאפשרים לכל דירה להפוך למקום ראוי למגורים ולרכישה להשקעה.

הסביבה הקרובה

כאשר בודקים דירה למגורי דיירים שונים, יש לקחת בחשבון את הצרכים שלהם. למשל, משפחות זקוקות לדירות בשכונות סמוכות לבתי ספר ולגנים, שיש בהן גם מרכזי קניות, גני משחקים, חניה בשפע וכיוצא באלה. אנשים צעירים יותר יחפשו קרבה לצירי תחבורה ציבורית לא פחות מצירי תנועה רגילה.

אזור מתפתח

גורם חשוב נוסף שעשוי להשפיע על ערך הדירה גם בהווה, אך בעיקר בעתיד הוא האם המקום נחשב לאזור שעתיד להתפתח. אזור שמתפתח משמעו מקום שבו נבנים בניינים חדשים, נפתחים פרויקטים של בנייה במסגרת תמ"א 38 ומתקיימים תהליכים אחרים המעידים על כך שהמחירים באזור זה יעלו בעתיד. יחד עם זאת, הערכת דירה מאוד ישנה על בסיס האפשרות לפתיחת תהליך תמ"א 38 עתידי (שאולי תקרה ואולי לא) אינה תמיד אסטרטגיה נכונה.

הסביבה האנושית

גורם חשוב נוסף הוא לשים לב לאופי האנשים שמתגוררים במקום ולטיבם. אזור המוגדר כשכונת פשע (על כל המשתמע מכך) לא תהיה בעלת ערך רב, גם אם שמים לב לנושאים כמו האם מותקנת מעלית או לא. אם מדובר בדירה למגורים, כדאי לשים לב שהמעמד הסוציו-אקונומי של האזור יהיה דומה לשלכם על מנת שתוכלו להשתלב בקלות ובמהירות.

תגובות

avatar
  Subscribe  
Notify of